• דניס רוזנברג

איך הלידה של תינוק/ת ראשון/ה משפיעה בדרך כלל על מערכת היחסים הזוגית?

Updated: Nov 11, 2018

השבוע נשאלתי על ידי אבא חדש...

" איך הלידה של תינוק/ת ראשון/ה משפיעה בדרך כלל על מערכת היחסים הזוגית?"

התווספות תינוק/ת חדש/ה למשפחה היא אירוע משנה חיים, מרגש ומשמח. יחד עם זאת, השינוי קשה, מעייף ומבלבל. בנוסף להתמודדות עם הטיפול בילד/ה ועם התהליך האישי של כל הורה, ישנו גם שינוי מהותי בזוגיות. מעיסוק בלעדי אחד בשנייה יש מעבר חד לעיסוק ברך הנולד. צרכי התינוק בשלב ראשון קודמים לצרכי ההורים יותר מתמיד. זוגות רבים מדווחים על חווייה של פחות הנאה משותפת, פחות סבלנות זה לזו, ו/או תחושת ניתוק אחד מהשני. רב המחקרים מצביעים באופן חד משמעי על ירידה בסיפוק הזוגי כתוצאה מהמעבר להורות.

בעבודה שלי עם זוגות, ראיתי לא אחת תופעה של הקצנה לאחר הלידה. זוגות חווים אותם קשיים שחוו קודם, אבל קצת יותר מודגשים. אם היתה בעיה בתקשורת עוד לפני הלידה, כנראה שיהיה קצת יותר קשה לתקשר, אחריה. ייתכן שה"תפקידים" של בני הזוג יתקבעו יותר. מה שאומר, שאם אחד מבני הזוג היה "היותר מתפקד", סיכוי טוב שהוא יהיה עכשיו בתפקוד עוד יותר גבוה, אם היתה נטייה לביקורתיות, עכשיו תהיה עוד יותר ביקורתיות, וכדומה.

אז איך בכל זאת ניתן לשמור על הזוגיות ואולי אפילו לשפר אותה, עם המעבר להורות?

לפני הכל, חשוב לעשות מה שניתן מבחינה פיזית. הורים עייפים, רעבים (ולא מקולחים) יתקשו לתפקד ומצב-רוחם יהיה ירוד ו/או רגזני. חשוב לשים בסדר עדיפות עליון את שעות השינה.

יש לקחת בחשבון ולהיות מודעים ללחץ בו אתם נמצאים ולהשתדל להיות סלחנים במיוחד אחד כלפי השנייה. להסתכל על התמונה הגדולה. מאחר וזו תקופה של קושי, חסכים ומאמצים גדולים מצד כולם, מאוד חשוב להעריך ולהוכיר תודה. הרבה יותר קל להתאמץ כשנשמעת מילה טובה ולא מרגישים לבד. זו הזדמנות לפרגן אחד לשני וללמוד להעריך עוד חלקים באישיות של האחר.

מאחר ויש כעת יצור קטן שלוקח את מירב תשומת ליבכם, יכול לעזור למצוא איזשהו עיסוק או פרוייקט משותף ש"יכריח" אתכם לבלות יחד בלעדיו. תחביב, תכנון טיול, פרוייקט לבית, או אפילו סדרה חדשה. בנוסף לזמן המשותף, חשוב גם לעזור זו לזה למצוא מעט זמן כל אחד לעצמו. זמן של שקט והתחברות לעצמך, ולמי שהיית עוד לפני השינוי הדרמטי הזה בחיים.

חשוב שבני הזוג ישתפו אחד את השני בקשיים אותם חווים. יקשיבו זה לזו, ישימו לב זה לזו ויתייחסו לרגשות שעולים. כדאי לנסות להתייחס לכל קושי או בעייה כאתגר זוגי. לחשוב "איך ביחד נפתור את הדבר הזה?", ללא ניסיון להאשים את האחר. להתגבש יחד מול ההתמודדות החדשה במקום לשקוע להתמודדות אישית מנותקת מבן/ת הזוג.

ולבסוף, זה הזמן לא להתבייש לקבל עזרה! ככל שתרגישו שיש תמיכה, שאתם לא לבד, שאתם יכולים מדיי פעם קצת להרפות, כך תוכלו לעבור את התקופה הזאת יותר טוב ולהיות טובים יותר כלפי סביבתכם...ובן/ת זוגתכם/ן.


262 views

052-4483254

denisesr2510@gmail.com

Denise Rosenberg               דניס רוזנברג

Clinical Psychologist   פסיכולוגית קלינית